Концепція 4P: будуємо успішну маркетингову стратегію
Концепція 4P — це модель, яка відображає основні елементи маркетингової стратегії бізнесу та дозволяє ефективно виводити на ринок новий продукт. Це базовий підхід, винайдений ще у 1960-х роках, який з часом удосконалювався, і використовується досі.
Метод допомагає компаніям краще розуміти свою цільову аудиторію, розробляти та реалізувати стратегії маркетингу, які відповідають потребам споживачів, забезпечує конкурентоспроможність на ринку та сприяє досягненню цілей бізнесу.
Концепція 4P тримається на чотирьох китах: продукт (Product), ціна (Price), місце (Place) та просування (Promotion).
1. Продукт — ключовий елемент концепції, що являє собою товар або послугу, яку пропонує компанія. Він включає функціональність продукту, його якості та переваги. При створенні продукту необхідно розуміти, які властивості потрібні та привабливі для потенційних клієнтів та пропрацювати кожну деталь: дизайн, технічні характеристики, пакування і т.д.
Перед запуском продукту варто поставити собі кілька запитань, відповівши на які ви краще зрозумієте, у якому напрямку слід рухатись:
- Чого клієнт очікує від вашого продукту?
- Які потреби закриває товар/послуга?
- Які функції продукту потрібні споживачам?
- Як називатиметься продукт? Яким буде розмір, колір, дизайн та інші характеристики?
- Як і де продукт буде використовуватись покупцями?
- Чим ваша пропозиція відрізняється від продукту конкурентів? Що робить ваш продукт унікальним?
2. Ціна — важливий фактор, який визначає цінність продукту та може впливати на споживчу поведінку. Встановлення ціни потребує ретельного аналізу ринку й конкурентів, врахування вартості виробництва і всіх супутніх витрат, та інших важливих чинників, що впливають на ціноутворення. При виборі ціни необхідно дотримуватись балансу між забезпеченням прибутку для компанії та можливістю для покупців придбати продукт.
Питання, які допоможуть встановити ціну:
- Наскільки продукт цінний для покупця?
- Чи існують встановлені ціни на товар/послугу у вашій сфері?
- Яка ціна вашого продукту у порівнянні з цінами конкурентів? Чи можете ви встановити конкурентну ціну?
- На якому рівні ціни доходи перекриють витрати на продукт?
- Яка найнижча та найвища вартість продукту, за якою ви готові його продавати?
3. Місце — визначає стратегію розподілу продукту. Цей пункт містить в собі розташування, де продукт буде доступний для покупців, а також способи його доставлення до споживача. Місцем продажу можуть бути офлайн-магазини, маркетплейси, онлайн-магазини тощо.
Допоміжні запитання:
- Яке географічне розташування вашої цільової аудиторії?
- Де найбільший попит на ваш продукт?
- Яке розташування забезпечить найбільший потік клієнтів?
- Де потенційні клієнти будуть знаходити та купувати ваш продукт?
- Як буде продаватись ваш товар/послуга: онлайн, чи офлайн? Чи може обома способами?
4. Просування — охоплює низку заходів, спрямованих на привернення уваги до продукту та його продаж. Просування може включати різні рекламні методи, наприклад контент-маркетинг, контекстну рекламу, офлайн-рекламу (рекламні постери, флаєри тощо), рекламу на радіо та телебаченні, SMM, співпрацю з блогерами тощо.
Допоміжні запитання:
- Які канали комунікації дозволять охопити вашу цільову аудиторію?
- Які рекламні заходи будуть найбільш відповідними для вашого продукту та бренду?
- Як просувають продукт ваші конкуренти? Які висновки ви можете зробити з їх досвіду?
- Чи є ваш продукт сезонним? Якщо так, то який час найбільше підходить для реклами?
Наведемо приклад використання концепції для магазину товарів ручної роботи.
- Продукт. Магазин хендмейд товарів продає дерев’яні прикраси та декор ручної роботи. Кожен виріб має унікальний дизайн, що відрізняє його від товарів конкурентів, а також виготовляється з натурального дерева.
- Ціна. Встановлюється з урахуванням витрат на матеріали, роботу майстрів та пакування. Магазин пропонує широкий асортимент товарів різних цінових категорій, а також персональні знижки, щоб забезпечити доступність товару для різних покупців та підвищити їх лояльність.
- Місце. Компанія має власну офлайн-крамницю в центрі міста, а також онлайн-магазин. Крім того, вироби продаються на маркетплейсах, в партнерських офлайн-магазинах та на ярмарках.
- Просування. Магазин поєднує різні канали просування: використовує контекстну рекламу, Email-маркетинг, таргетовану рекламу. Також команда створює креативний контент для залучення клієнтів у соцмережах. У теплий сезон магазин бере участь у ярмарках, щоб показати свій продукт офлайн та привернути увагу потенційних клієнтів.
Отже, суть концепції 4P полягає в тому, щоб показати потрібний продукт потрібному клієнту за правильною ціною у правильному місці. Складові концепції взаємопов’язані між собою та допомагають створити цілісну стратегію, спрямовану на ефективне виведення продукту на ринок, задоволення потреб клієнтів та досягнення бізнес-цілей.
Новий коментар